reklama

Deň vo volebnej komisii alebo Ako u nás (ne)fungujú voľby (1. časť)

Tento článok, podobne ako mnohé ďalšie spisy, či „hlasy podobné“, je samozrejme len fikciou, alebo ako by klasik povedal – kombináciou právd, poloprávd a lží, preto môžete naďalej zaspávať kľudne. Hlas, ktorý ste vo voľbách odovzdali aj so všetkými preferenčnými krúžkami, sa zaručene dostal do tých správnych štatistík.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Pár minút po piatej hodine ráno prichádzam do volebnej miestnosti v miestnej základnej škole. Prítomných je niekoľko členov okrskovej komisie, aktivitu možno hľadať len veľmi ťažko. O chvíľu prichádza podpredsedníčka komisie a oznamuje, že predseda neprišiel, musíme si teda zvoliť nového. Do tejto úlohy sa však nikto príliš nehrnie, preto náhodne losujeme. Víťazom sa stáva istá slečna, ktorá sa, zjavne vyplašená, vzápätí snaží vzdať svojej funkcie v prospech niekoho iného. Nenachádza pochopenie – za rovnaké peniaze sa nikomu viac zodpovedným byť nechce. O niekoľko minút začíname zútulňovať miestnosť, v ktorej strávime nadchádzajúci deň – skladáme volebné urny, plenty, za ktorými sa dnes rozhodne o ďalšom osude našej krajiny a kompletujeme sady volebných hárkov. Do týchto teambuldingových aktivít sa zapájame všetci okrem jednej pani, ktorá veľmi zainteresovane sedí za stolom a priblblo sa tvári. Snažíme sa ju začleniť do kolektívu, na čo odpovedá, že ona je zapisovateľka (je zamestnancom nejakého úradu) a nie je teda členom volebnej komisie. Naďalej teda zostáva sedieť, koncentrujúc svoje sily na dnešný náročný deň, ktorý strávi spolu s ďalšími zapisovateľkami v kabinete pri kávičke. My, obyčajní členovia teda pokračujeme v kompletovaní volebných hárkov. Po asi polhodine však, zrejme v dôsledku únavy a z nej plynúceho oslabenia matematických schopností, niektorí členovia začínajú polemizovať, či už to náhodou nestačí, veď toľko ľudí určite nepríde. Keď oponujem, že máme hotové ešte len 3 hromádky po asi 45 sád, takže pri cca 800 oprávnených voličoch a predpokladanej účasti okolo 60% budeme potrebovať tých hromádok viac než desať, dostávam odpoveď, že „vo vedľajšej komisii ich ale majú pripravených len sto“. Okolo pol siedmej dostávame pokyny k voľbám. Sme rozdelení do dvojíc a každá dvojica dostáva pomernú časť abecedného zoznamu voličov daného okrsku. Každý z dvojice má vlastný exemplár zoznamu, do ktorého po overení OP krúžkovaním zaznamená každého voliča, ktorému je následne vydaná obálka a hlasovacie hárky. Dva exempláre voličov sú zavedené kvôli minimalizácii chýb pri overovaní OP a nepozornosti členov komisie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


O siedmej hodine otvárame volebnú miestnosť pre verejnosť a okamžite prichádzajú prví voliči. Od začiatku niektorí nahlasujú aj svojich imobilných príbuzných, ku ktorým sa okolo desiatej s kolegom vydávame. Pri odchode nikto príliš nekontroluje, koľko hárkov a obálok si berieme, ani či je prenosná urna prázdna a zapečatená. Pokiaľ by sme chceli, môžeme si zobrať viac obálok aj hárkov, vhodiť do urny pár ďalších hlasov a na konci dňa do zoznamu pridať pár krúžkov pri voličoch, ktorí sa nedostavili. Alebo môžeme použiť rovno hárky určené pre imobilných občanov, ktorých vôbec nenavštívime a len nahlásime, že sa volieb zúčastnili. Mimochodom, medzitým, ako sme spolu s kolegom na prechádzke, je osud našich zoznamov v rukách našich susedov, takže nemôžme garantovať, čo sa s nimi (ne)udeje počas našej neprítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dopoludňajší priebeh volieb je inak pokojný, až na pár spoluobčanov s oslabenými zmyslami (najmä sluchom) a niekoľkých, ktorí nám nevedia povedať kde bývajú a tento údaj nenachádzame ani v ich OP z doby ČSSR. Ráno nám ešte spestruje občan, ktorý si chce svoj volebný akt zvečniť do pamäti fotoaparátu, držiac v ruke parte svojej nebohej babky. Keďže však predsedníčka zisťuje, že má vybité baterky, zostane mu tento okamih zapísaný len v pamäti jeho vlastnej.

Od pol jednej asi do druhej hodiny zaznamenáva volebná účasť miernu stagnáciu, preto tento čas niektorí členovia komisie využívajú na obedňajšiu prestávku. Ja ho využívam na kompletovanie ďalších sád volebných hárkov, stretávam sa však s nepochopením, pretože „toľko ľudí už predsa určite nepríde“. Potom sám pristupujem k volebnému aktu, na základe vybaveného voličského preukazu. A propos, voličský preukaz je takisto zneužiteľný, nakoľko nie sme preškolení o jeho (aj keď symbolických) ochranných prvkoch. Ak by si teda niekto zmyslel párkrát ho nakopírovať a použiť potom v rôznych volebných miestnostiach, zrejme by to prešlo, aj preto, že o preukazy sa (v našej komisii) nestará v súlade s pokynmi predseda, ale ľubovoľný člen, ktorý je práve k dispozícii. Dodatočne by sa asi na to prišlo, ale pokiaľ by bol na overenie použitý kradnutý/stratený OP, celá záležitosť by nakoniec zrejme bola odložená ad acta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poobede sa volebná účasť opäť začína zvyšovať. Úsmev na tvári nám vyvoláva staršia pani, ktorej niekto povedal že má zakrúžkovať „štrnástku“, no nejako sa jej to nedarí. Po nahliadnutí za plentu zisťujem, že pani má vybraný hárok č. 14 – Komunistická strana Slovenska a v rohu zakrúžkované poradové číslo 14. Keď ju o tom informujem, zhrozená odpovedá, že ona komunistov rozhodne voliť nechce a že jej povedali že má voliť č. 14 – Kvasničku, no na kandidátnej listine ho nemôže nájsť. Spoločnými silami teda nachádzame správny volebný hárok a pani krúžkuje správne číslo 14. O niekoľko minút však pani znovu potrebuje asistenciu, pretože podľa jej slov sa jej volebný hárok stratil a nevie ho nájsť. Spoločnými silami ho nachádzame medzi ostatnými hárkami a o necelých päť minút už pani spokojne opúšťa volebnú miestnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšie vrásky na čele nám už privádza iná pani, u ktorej po overení OP zisťujeme, že už dnes volila. Oznamujeme jej, že niekto zrejme použil jej OP, čo ona vyvracia a takisto nás ubezpečuje, že svoj predošlý OP pri výmene riadne vrátila. Predsedníčka teda situáciu konzultuje so zapisovateľkou a pani nakoniec nechávame vykonať si občiansku povinnosť, podľa jej vlastných slov tak, ako jej poradil sused. Čo však spravíme s hlasom naviac, ktorý nám takto vznikol, zatiaľ nikto netuší.

O štvrtej hodine si uvedomujem, že som dnes ešte neobedoval, preto sa vydávam do neďalekej reštaurácie na obed v súlade s mojím politickým presvedčením. (Kto uhádne obsah, vyhráva odo mňa v ďalších voľbách dva extra hlasy pre svojho kandidáta.) Po obede usudzujem, že na podporenie peristaltiky čriev mi prospeje trochu pohybu, preto sa odhodlávam kompletovať ďalšie hárky. Po reakcii „to už ani nemusíte robiť, už predsa dokopy nikto nepríde“ usudzujem, že radšej plánovaný počet nových sád zdvojnásobím.

Okolo šiestej hodiny už nastupuje druhá vlna voličskej invázie, ktorá ústi do toho, že sa okolo ôsmej vydávam kompletovať ďalšie hárky a opäť sa stretávam s nepochopením, pretože „tak neskoro už predsa ľudia chodiť nebudú“. Asi o hodinu si už od nás prázdne hárky pýtajú ďalšie dvojice.

Priebeh posledných hodín volieb je pokojný a okrem toho, že zisťujeme, že štrbina na volebnej urne je pri použití adekvátnej sily dostatočne široká na to, aby sa ňou prepchala obálka so všetkými volebnými hárkami, sa už nič zaujímavé nedeje. Pred desiatou hodinou začíname upratovať volebnú miestnosť a predbežne spočítavať volebnú účasť. O chvíľu ma volá podpredsedníčka komisie, že som sa ako jediný „ešte nepodpísal“ do dvoch exemplárov niečoho, čo na prvý pohľad vyzerá ako prezenčná listina. Podpisujem preto prvý exemplár no vzápätí s prekvapením zisťujem, že podpisujem prázdnu volebnú zápisnicu – teda dokument, v ktorom ešte len budú zaznamenané podrobné výsledky z odovzdaných hlasov. Pýtam sa, prečo máme podpisovať zápisnicu ktorá ešte nie je vyplnená. Dostávam odpoveď, že „lebo ide o čas“ a že by nás to potom predsa zdržovalo. Odpovedám, že druhý exemplár každopádne podpíšem až po vyplnení, za čo sa podľa jej výrazu tváre zjavne stretávam s nepochopením. O desiatej už definitívne uzatvárame volebnú miestnosť aj výpočty volebnej účasti a pristupujeme k najdôležitejšej časti volebného dňa – počítaniu výsledkov.

V pokračovaní fiktívneho článku zo zákulisia volebnej komisie sa dozviete pikošky z najzaujímavejšej časti volebného dňa - počítania výsledkov.

Martin Repka

Martin Repka

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Večný hľadač, príležitostný nachádzač :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu