Deň vo volebnej komisii alebo Ako u nás (ne)fungujú voľby (2. časť)

Autor: Martin Repka | 14.3.2012 o 15:29 | Karma článku: 12,40 | Prečítané:  1934x

V pokračovaní prvej časti fiktívneho príbehu zo zákulisia volebnej komisie sa dozviete, ako prebieha najdôležitejšia časť volebného dňa - spočítavanie výsledkov volieb. Pokiaľ ste doteraz žili v presvedčení, že spočítavanie výsledkov volieb je z organizačného hľadiska určite dokonale zvládnutou záležitosťou, neodporúčam pokračovať v ďalšom čítaní.

Po uzatvorení volebnej miestnosti niekoľko iniciatívnych jedincov okamžite začína rozpečaťovať volebné urny. (Ide predsa o čas!) Ozývam sa, že podľa pokynov by sme mali pred ich otvorením najskôr zapečatiť nepoužité hárky a obálky, aby sa predišlo manipulácii. Dostávam odpoveď, že to urobíme potom. Vlastne, na čo vôbec niečo hovorím, veď zákony a metodické pokyny sú predsa len pre amatérov... Vysýpame teda odovzdané hlasy na spojené školské lavice, pokyny dostávame priebežne, čo v praxi znamená, že nikto poriadne nevie, čo treba robiť, ale všetci niečo robia. Bez toho, aby sme obálky najskôr spočítali, ich rovno otvárame a vyberáme volebné hárky. Neplatné hlasy vraj máme hneď oddelovať. Otvorené obálky sa váľajú po zemi, s vybratými hlasovacími hárkami každý robí, čo uzná za vhodné, niektorí sa dokonca ešte so zatvorenými obálkami vzďalujú a otvárajú ich mimo zorného poľa ostatných. Keby teda niekto chcel nejaké hárky zneplatniť, vymeniť za iné (sú predsa nezapečatené), vládne tu taký chaos, že si to s najväčšou pravdepodobnosťou nikto nevšimne. Členovia komisie naviac nie sú dostatočne preškolení, kedy sa hlas považuje za platný a kedy za neplatný a ukazuje sa, že tento problém má aj samotný guru - zapisovateľka. Niekto nachádza v obálke dva identické hárky jednej politickej strany, s čím si nevie dať rady. Zapisovateľka najskôr nechápe, ako sa môžu do obálky dostať dva rovnaké hárky (keby si ráno namiesto meditovania radšej spolu s nami olizovala prsty pri kompletovaní hárkov, možno by to pochopila), vzápätí však vyhlasuje že daný hlas je neplatný. Ja, odvolávajúc sa na Metodický pokyn, oponujem, že hlas je platný, pričom sa samozrejme počíta ako jeden, nie ako dva hlasy. Zapisovateľka nakoniec vyhodnocuje, že najvýhodnejšie pre ňu asi bude nereagovať a mlčky preto súhlasí.

Akonáhle máme otvorené všetky obálky, pristupujeme k rozdeľovaniu hárkov podľa politických strán. Ďalej spočítavame počet hlasov odovzdaných jednotlivým stranám a súčet porovnávame s celkovým počtom odovzdaných hlasov. Prekvapivo zisťujeme, že máme viac hlasov než obálok, počítame preto znova. Dostávame ešte vyššie číslo, preto počítame znova a nakoniec dostávame celkový počet hlasov len o pár hlasov vyšší, než počet obálok, preto improvizujeme a znižujeme počet neplatných hlasov, aby štatistiky do seba zapadali. (Kto pozná výsledok, nejako sa už k nemu predsa dopočíta.)

zdroj: www.ihned.cz

Následne pristupujeme k oddelovaniu prázdnych hárkov jednotlivých politických strán a hárkov s prednostnými hlasmi (krúžkami pri menách kandidátov). Táto úloha niektorým členom dáva zabrať, pretože jeden hárok má dve strany a krúžky na oboch stranách sa spočítavajú. Zároveň sa nezapočítavajú hárky s vyšším počtom krúžkov než štyri, ani prednostné hlasy vyznačené inak než zakrúžkovaním čísla daného kandidáta. Kontrolné a organizačné mechanizmy zjavne zlyhávajú, niektorí členovia sa so svojou kôpkou hlasovacích hárkov vzďalujú, aby ich pri počítaní nič nerušilo. Často možno v ich rukách vidieť modré pero, ktorým si priebežne výsledky zaznamenávajú na papier (najčastejšie nejaký nepoužitý volebný hárok). Zrejme je každému jasné, aké náročné by bolo pridať nejaké prednostné hlasy, či naopak prednostné hlasy zneplatniť zakrúžkovaním viac než štyroch kandidátov.

Po rozdelení hárkov na prázdne a „prednostné“ pristupujeme k počítaniu hlasov pre jednotlivých kandidátov, podľa toho, komu sa čo (a s kým) chce počítať. V našej komisii sú napríklad dvaja členovia – muž a žena – zjavne dlhoroční priatelia, ktorí berú kôpku jednej politickej strany („Janka poď sem, spočítame týchto.“), sadajú si trochu izolovane od ostatných a zaznamenávajú počty prednostných hlasov na pomocný hlasovací hárok. Samozrejme modrým perom. So spočítavaním inak majú problém najmä postarší členovia (bez urážky), čo je úplne pochopiteľné, tento problém by sa však dal pomerne jednoducho minimalizovať vzájomným kontrolovaním.

zdroj: www.wordpress.com

Po asi dvoch hodinách máme konečne výsledky, prichádza teda na rad zapisovateľka, ktorej diktujeme počty prednostných hlasov z pomocných hárkov. Niekto sa pýta, či už môžeme ísť domov. Dostáva odpoveď, že sme predsa ešte nepodpísali zápisnicu, na čo viacerí veľavravne prikyvujú hlavou. Informujem ich, že zápisnicu už všetci okrem mňa podpísali, čomu samozrejme neveria, oni predsa podpisovali len stravné lístky a prezenčku.

Okolo pol jednej zapisovateľka chaoticky kompletuje zápisnicu a iné dokumenty, ktoré má odniesť obvodnej volebnej komisii. Žiadam ju o možnosť nahliadnuť do vyplnenej zápisnice, na čo ona odpovedá, že ju už ide zobrať na úrad. Odpovedám, že som jeden exemplár aj tak ešte ani nepodpísal, na čo ona vyplašene reaguje, že ako je to možné. Listujem teda zápisnicou a nakoniec ju samozrejme, s pocitom dobre vykonanej práce, ako posledný podpisujem. Medzitým ostatní členovia pečatia všetky materiály, ktoré budú archivované, alebo pôjdu do zberu. Našu celodennú prácu potom nakladáme do auta, ktoré už o pár minút so zapisovateľkou a predsedníčkou smeruje na obvodný úrad, kde budú výsledky z nášho volebného okrsku spracované a postupne odoslané až do Ústrednej volebnej komisie.

Na Slovensku máme spolu 5956 takýchto okrskových volebných komisií. Za predpokladu, že väčšina komisií funguje približne rovnako, aká asi tak môže byť podľa Vás odchýlka skutočných výsledkov od tých oficiálne zverejnených? Koľko odovzdaných platných hlasov nakoniec skončí v koši, alebo v štatistikách úplne iného politického subjektu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?