Vivaldi bol génius

Autor: Martin Repka | 19.3.2012 o 9:45 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  642x

V slovenčine používame na popis činnosti sluchových orgánov dve veľmi podobné slovesá – počuť a počúvať. A možno je to práve dôsledok existencie slovesného vidu, ktorý zapríčiňuje, že hudbu zväčša už len počujeme, namiesto toho, aby sme ju naozaj počúvali.

Možno práve preto sa tešia takej obľube diskotékové tuc-tuc zvuky (o hudbe v tomto prípade naozaj len ťažko hovoriť), ktoré stačí len počuť a netreba ich počúvať. A možno práve preto na koncertoch či diskotékach často idete z toho rámusu ohluchnúť – lebo niekto má pocit, že čím viac decibelov ľudia budú počuť, tým menej si uvedomia, že sa to vlastne vôbec nedá počúvať.

Teda, v prípade diskoték to môže mať aj inú príčinu. Keďže telesný pohyb na takúto zvukovú kulisu sa pre zmenu nedá nazvať tancom, nikto si nevšimne, že vlastne vôbec neviete tancovať, pretože sa po parkete rovnako pohybujú všetci.

Pokiaľ by som chcel moralizovať a tváriť sa ako ten najmúdrejší a najskúsenejší, tak poviem, že príčinou je povrchnosť, ako vládnuci trend dnešnej spoločnosti. Nečítame knihy ale články, reality show preťažujú peoplemetre, kým artkiná zívajú prázdnotou a zatiaľ čo komerčné rádiá sa tešia širokej obľube, kvalitná produkcia bojuje o prežitie. Ale naozaj tu nechcem lamentovať nad tým, aká je dnešná spoločnosť zvrátená.

Všimol som si, že pre časť ľudí (neviem akú podstatnú) je počúvanie hudby takmer výlučne len sprievodnou aktivitou k iným činnostiam, napríklad šoférovaniu. Je určite príjemné, že nám hudba dokáže spríjemniť aj inak rutinné aktivity, zároveň je však škoda úplne sa ochudobňovať o výpovednú hodnotu, ktorú nám dokáže sprostredkovať, keď ju počúvame naozaj aktívne. (Beletriu si takisto tak celkom nevychutnáme pri televíznych novinách.) Aby nám však hudba mohla nejakú výpovednú hodnotu sprostredkovať, musí ňou pochopiteľne najprv sama disponovať. (Nie je román, ako román.)

Uznávam, že pre každého znamená kvalitná produkcia niečo iné a osobne nedokážem pochopiť, ako si niekto pri určitých hudobných štýloch dokáže naozaj oddýchnuť, ale proti gustu žiadny dišputát.

Raz som mal na strednej škole referát o muzikoterapii, teda liečbe hudbou. Jednou zo zaujímavých vecí, ktorú som sa pri písaní tejto práce dozvedel bolo, že hudba má schopnosť ovplyvňovať mozog poslucháča a vyvolávať tak pozitívne emócie, rovnako ako aj emócie negatívne. S tým možno súvisí aj môj subjektívny pocit, keď ma nejaká pesnička (interpret) irituje tak, že mám chuť to, z čoho práve vychádza rozbiť, alebo naopak, mám chuť zatvoriť oči a nechať sa unášať jej melódiou a harmóniou.

Chce to možno trochu cviku, ale podľa mňa môže mať potom literatúra a hudba skoro rovnaký vyjadrovací potenciál. S poznámkou, že vyjadrovať svoje myšlienky hudbou je zrejme pre väčšinu z nás nepomerne náročnejšie, ako vyjadrovať ich slovami. Existujú však ľudia, ktorí sa s týmto darom narodia, pre ktorých to je rovnako prirodzené, ako ukladať slová na papier.

Občas si rád pustím vážnu hudbu (nemám tento termín rád). Mám pocit, že spomínaným darom disponovali aj všetci veľkí svetoví skladatelia. Že tým, čo skomponovali, chceli naozaj niečo vyjadriť, nielen zabezpečiť si čo najvyššie tantiémy. Jedným z takýchto veľkých skladateľov bol Vivaldi. Jeho Štyri ročné obdobia pozná hádam každý a to často nielen názov. Toto dielo je vo svete vážnej hudbe už takým šlágrom, že sa už pomaly ani nikto nezamýšľa prečo vlastne. Aj mne už pekných pár rokov ležalo na disku, bez toho aby som oň vôbec zakopol. Nedávno som si ho však konečne pustil. Sám, ležiac so zatvorenými očami na posteli, prázdna myseľ, okolo mňa len decibely tónov takmer 300 rokov starého diela. Chvíľu sa mi chcelo smiať, chvíľu plakať, nad tou obdivuhodnou pompéznosťou, s akou sú obrazy jari, leta, jesene a zimy vtesnané do siedmich tónov.

Keď budete mať chuť a čas, zatvorte oči, vyprázdnite myseľ a nechajte sa chvíľu unášať napríklad tónmi Vivaldiho letnej búrky a víchrice. A dajte vedieť, či Vaše uši pri tejto hudbe prekonali slovenskú gramatiku a zvládli aj tretiu úlohu – hudbu cítiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?